Leden 2016

Kurz módní kresby 2. lekce

25. ledna 2016 v 20:52 | D O M I |  ARTICLES
Je zase devět hodin večer a já nepůjdu spát, než dopíšu článek z mé 2.lekce MÓDNÍ KRESBY.
Je to kurz jako každý jiný, kde by nebylo od věci, se alespoň na chvíli té dané tématice věnovat i doma. Ano, zkrátka domácí úkol.
A protože se chci zlepšovat, pokusila jsem se po minulé hodině mrknout na stavbu lidského těla. A to doslova. (Mimochodem, taková chytrá slevička pro vás - v LEVNÝCH KNIHÁCH zrovna prodávají asi patero knih zaměřené na kreslení rukou, postavy/ figury, zátiší a další). Já si koupila Kresbu postavy a trošku do ní nahlédla.
Zprvu jsem byla docela spokojená, ale následně mi došlo, že jsem to jen po lopatě z knížky obkreslila. Což v mých očích výsledek najednou klesl na nulu.
Podle knížky jsem ještě následně kreslila kostru (není na fotografii), což musím říct, mi dost pomohlo pro zjištění CO, KDE, JAK a PROČ v lidském těle je. Chcete-li se tomu věnovat, doporučuju si alespoň jednou zkusit nakreslit lidskou kostru.

ADRESA: http://www.fashionatelier.cz/
ZDE SI MŮŽEŠ PROHLÍDNOUT KTERÝKOLI MÓDNÍ KRUZ: http://www.fashionatelier.cz/sluzby/
ZDE SE MŮŽEŠ PŘIHLÁSIT NA KTERÝKOLI MÓDNÍ KURZ: http://www.fashionatelier.cz/prihlaska/
Na kurzu jsme se tuto středu věnovaly (tvrdé "y", protože tam jsme samý ženský :-P) správné proporci těla.
Ze začátku to byla troška geometrie, takže se mi stalo, že moje postava vypadala jako mužatka a robot současně.
Lidská postava se potenciálně skládá z osmi bodů, ale je na každým, jak toho bude využívat a rozpočítávat to.
Naše lektorka Monika nám zprvu rozdala módní katalogy, kdy jsme podle nich zkoušely kreslit postavy v krkolomných pózách.
… řeknu vám, KATASTROFA. Nikdy jsem nečekala, že nakreslím taková monstra. :DOpravdu se mi chtělo smát. Přitom mi doposud nikdy nedělalo nějaký problém jakoukoli postavu nakreslit, ale asi to bylo tím, že jsem se na to snažila jít novým způsobem.
Tím správným.
Bylo asi pět nevydařených rychlých pokusů a už jsme šly do vedlejší místnosti, kde nám Monika pózovala a my měly odhadně 15 minut na každou pózu, abychom ji zpodobnily.
Předváděla tři pózy. Zepředu, zboku a zepředu s vystrčeným bokem.
Musím říct, že to už jsem se s tužkou v ruce cítila o něco jistěji. Vycházela jsem z toho, co nám Monika o hodinu a půl dříve říkala a vysvětlovala, a k tomu jsem si ještě vybavila tu svoji kostru.
Panejo! To už jsem měla radost. Nikdy bych nemyslela, že dokážu nakreslit docela proporčně správně postavu jen podle živého pózujícího člověka! To je dle mého opravdu těžké. Když to kreslíte podle fotky, je to téměř brnkačka.
Každopádně to, co se snažím říct, je, že jsem absolutně vylepšila a pozměnila svůj styl kreslení jen během dvou hodin! Opravdu stačí to tělo pochopit a to nám Monika dokázala vysvětlit náramně.

Kurz módní kresby 1. lekce

23. ledna 2016 v 12:24 | D O M I |  ARTICLES
Je půl desátý večer a nemůžu jen tak jít spát, aniž bych nesepsala mých několik dojmů z první návštěvy kurzu módní kresby.
Jak jistě víte (nebo možná taky ne), ráda kreslím a maluju a to od dětství. Totálně.
Jenomže když se i třeba v takové obyčejné kresbě nebudete vzdělávat, navyknete si na nějaké manýry, které by se přitom daly tak snadno upravit.
Abych se přiznala, myslela jsem, že dělám (téměř) vše správně, ale dneska, během těch tří hodinek mi došlo, že jsem několik let žila v omylu.

Naše lektorka je Monika Mongol. Jistě jste první část jména pochopili správně (jako křestní ;)) a to druhé je jakási oblast, která jí přirostla k srdci. Mongolská kultura a šaty, ale pokud si myslíte, že tvoří pouze to, tak jste na omylu. Člověk začne z něčeho vycházet, ale pak se dál rozvíjí a nezůstává pouze u jednoho tématu. Její šaty a všechny výtvory jsou i na téma Indie a nebo Tibetu a to ve stylu street style. Pokud vás také toto téma, nebo naše lektorka zajímá, určitě se mrkněte na její webovky http://monikamongol.cz/
...a my se jdeme vrhnout na první lekci!

Musím říct pro mě jednu strašně důležitou a úchvatnou věc.
Ateliér mě nezklamal. Bála jsem se, jestli nemám moc vysoká očekávání.

Vypadá absolutně jako z těch filmů o módě a návrhářství, kam jste se vždycky chtěly podívat!
Monika nás seznámila s jejím příběhem, u kterého jsme se dokonce i nejednou pozasmály. Jak může móda být zábavná, obzvlášť v jiné kultuře.

Aby získala představu o našich dovednostech, nechala nás tak půlhodinky skicovat postavu s modelem.
Zde přišlo mé první uvědomění, co dělám špatně. Je důležité si postavu uvědomit jako kostru a svaly. Na první přečtení si možná říkáte, že to je přeci jasné, jenže málokdo se toho drží.
Kurz se skládá z deseti návštěv, přičemž chodíme v přijatelných středečních hodinách 17:30-20:30, kdy už máte po škole nebo po práci.
A kdykoli se do něčeho nového vrháte, je poměrně důležité vědět, proč do toho jdu a jaký je můj cíl. Kurz je stanoven i tak, abyste si vytvořily jakési své portfolio.
Osvojíte si techniku oděvní kresby s akvarelem, uhlem, tužkou, perem, dále budeme vytvářet módní koláže a máte při ruce individuální poradenství a konzultace nad návrhy.

ADRESA: http://www.fashionatelier.cz/
ZDE SI MŮŽEŠ PROHLÍDNOUT KTERÝKOLI MÓDNÍ KRUZ: http://www.fashionatelier.cz/sluzby/
ZDE SE MŮŽEŠ PŘIHLÁSIT NA KTERÝKOLI MÓDNÍ KURZ: http://www.fashionatelier.cz/prihlaska/
Já koukala, že tím to ale nekončilo. V dalších z těch devíti lekcí, co nám zbývají, budeme absolvovat teoretický seminář jako inspiraci od zahraničních návrhářů (oděvní návrhy, práce v ateliéru), takže návštěvu módního návrháře.

Nebo orientaci v oděvních trendech a porozumění procesu vývoje trendů.
Naučily se jak s tužkou, uhlem nebo akvarelem a věděly jak na správnou módní kresbu. Na konci navíc porovnáte první a poslední výtvor. To bude změna!