VYPRACOVANÁ povinná četba 3

14. dubna 2016 v 19:26 | D O M I
Poe, E. A.: Černý kocourEdgar Allan Poe (1809 - 1849)

Americký romanopisec, kritik, prozaik, básník, esejista, mistr krátké romantické a fantastické povídky, zakladatel detektivní novely.Narodil se v Bostonu jako syn kočovných herců. Otec, který byl alkoholik, odešel od rodiny ještě před jeho narozením, matka zemřela na TBC. Jako tříletý sirotek se dostal do útulku v Richmondu, kde se jej ujala rodina Allanů.Studoval literaturu na universitě ve Virginii. Z důvodu finanční krize se zapsal na vojenskou akademii, odkud byl ale kvůli nedisciplinovanosti propuštěn.Měl problémy s alkoholem a drogami, byl prudký a divoký, upadal do intenzivních depresí.Byl nalezen opilý na chodníku a po následné hospitalizaci a upadnutí do komatu, umírá.Poe je považován za předchůdce moderních hororů.

Za zakladatele dobrodružného románu, hororu.


I v jeho básních můžeme najít rysy hrůzy.

Vzal si svoji příbuznou. Brzy zemřela a on se s tim nikdy nevyrovnal. (1847 zemřela). Bortí se mu svět, snažil se hodněkrát opít do němoty, pokusil se o sebevraždu, upadl do depresí. Umírá pak ještě o rok později asi 1849, kdy se zapojil do bitky v hospodě.


Vytvořil nový typ literární postavy AMATÉRSKÉHO DETEKTIVA - August Dupin.


Soubor povídek: Jáma a kyvadlo; Vraždy v ulici Morgue.Básnická strašidelná skladba: HAVRANDěj: Povídka vypráví o člověku, který již od dětství miloval zvířata. Poté, co se oženil, se mu počet zvířat značně rozrostl, měl psa, ptáky, králíky, opičku a černého kocoura. Nejraději měl černého kocoura, který se k němu tulil a lísal, jako by věděl, že ho má jeho pán také tak rád. Nikdy na zvíře nevztáhl ruku a nikdy ho neudeřil. To se ale změnilo od té doby, co propadl alkoholu.
Obtěžovalo ho kocourovo dolézání, proto začal kocoura bít (především po návratu z hospody). Když ho kocour zase obtěžoval, vzal nůž a vyřízl mu oko. Kocour se mu potom zdaleka vyhýbal, to se jeho majiteli nelíbilo a oběsil ho. Za několik dní se z nejasných příčin jeho dům vznítil. Celý dům shořel, jen jedna zeď zůstala neporušena, na ní byl vykreslen ohněm kocour se smyčkou kolem krku. Muž se přestěhoval do nového domu a žil velmi skromně. Jednou, když se vracel domů, narazil na právě tak černého kocoura s jedním okem. Jedině bílá skvrna na hřbetě ho lišila od zabitého kocoura. Jak šel čas, muž začal být ke kocourovi zase krutý.
Jednoho dne šel muž s manželkou do sklepa a kocour se mu připletl pod nohy. Muž ho chtěl okamžitě zabít sekerou, ale zastavila ho manželčina ruka. Muž se ve vzteku otočil a "zasekl sekeru do jejího mozku", mrtvolu zazdil do sklepa. Při policejní prohlídce domu policie nic nenašla. Šťastný muž poklepal z radosti na právě onu zeď, kde schoval mrtvolu. Ozval se hrozný řev, policie okamžitě rozbourala zeď a objevila stojící mrtvolu, na které byl černý kocour, který se na několik dní ztratil.


ŽÁNR: povídka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama