VYPRACOVANÁ povinná četba 6

14. dubna 2016 v 19:34 | D O M I
Doyle, A. C.: Pes baskervillský
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (1859, Edinburgh, Skotsko, Velká Británie -1930),

DĚJ: Příběh se otevírá, když Holmese a jeho přítele Dr. Watsona navštíví v jejich bytě v Londýně Dr. James Mortimer, který přináší příběh záhadné smrti svého pacienta sira Charlese Baskervilla. Mortimer žije v Dartmooru, což je známá oblast blat a vřesovišť v Devonu v jihozápadní Anglii. Sir Charles Baskerville se obává rodinné kletby, která prý od časů anglické občanské války stíhá členy rodu Baskervillů. Neboť prý darebný Hugo Baskerville unesl v té době dceru místního farmáře a uvěznil ji ve svém zámku, odkud mu ale utekla. Společně se svými kumpány ji pronásleduje přes pustinu blat, ale je zabit obrovským černým psem, který od té doby pronásleduje rod Baskervillů.
Sir Charles je nalezen mrtev za podivných okolností a Mortimer, kterému se vše toto nezdá, se vypraví za Holmesem, aby případ objasnil. Navíc je oznámeno, že po siru Charlesovi převezme panství jeho vzdálený synovec z Ameriky, Henry Baskerville. Po jeho příjezdu se Watson společně s ním a Dr. Mortimerem vypraví do Devonu, aby se mohl Henry ujmout svého majetku. Postupně se zde objevují boční linie příběhu, kdy vyjde najevo, že uprchlý vrah Selden je bratrem služebné v zámku a jiná další tajemství. Holmes, o kterém si všichni myslí, že je v Londýně, je však v Devonu a řeší případ tam. Postupně vyjde najevo, že skutečným vrahem sira Charlese byl opravdu pes, ale žádná kletba, ale pes z masa a kostí, kterého poslal Stapleton, který se chtěl zmocnit majetku rodu Baskervillů a musel sira Charlese odstranit. Nakonec je však jeho plán i na zabití sira Henryho překažen a sám Stapleton hyne v Grimpenských bažinách. Holmes případ vyřeší, sir Henry se ožení s manželkou Stapletona, kterou vydával za svoji sestru, a která se jej snažila od jeho plánů odradit a zastavit jeho krvavé tažení za majetkem a příběh končí do jisté míry šťastně.
Děj se odehrává v Londýně a na baskervillském zámku v Dvonshiru asi okolo roku 1890. Príběh vypráví o složité spleti hádanek a rébusů, ktrerým musí čelit detektiv Sherlock Holmes. Jde o záhadu úmrtí sira Charlese Baskervilla, kterého, jak se předpokládalo, zabil pes baskervillský. Legenda o psovi baskervillském, která se dědí z pokolení na pokolení, hovoří o prokletí Huga Baskervillského za jeho nekalé a nemravné úmysly. Na blatech ho našli mrtvého a v dálce zaslechli zavýt psa, kterého předtím videli u mrtvoly. Doktor Watson a Sherlock Holmes při pátrání zjistili, že vrahem není nadpřirozený zjev, ale hmotný človek. Zároveň je varuje neznámý informátor, který ví, o co jde.
Po přicestování do Devonshiru se začaly odehrávat zajímavé věci. Na blatech se skrývá utečenec - vrah a Sherlock Holmes, který přesvědčí doktora Watsona a Henryho Baskervilla zabydlujícího se na zámku, že zůstal v Londýně a pracuje na jiném případě. On se však ukrývá v blatech ve staré chatrči, aby mohl pozorovat okolí. Dedukcí Holmes zjistí, že vrah je soused pana Henryho Baskervilla - pan Stapleton. Jenže Stapleton chce zabít Henryho, aby získal jeho majetek, vymyslí plán, jak ho zavraždit. Omylem však zabije utečence, který měl oblečené Henryho šaty, protože mu je daroval. Sherlock Holmes se Stapletona pokusí chytit při činu, a tak pošle Henryho k Stapletonovi na návštěvu a požádá ho, aby se vracel cestou domů po blatech. Stapleton se ho pokusí zabít pomocí svého psa, kterým zabil Charlesa Baskervilla. Psa sice zastřelili, ale Stapleton se při útěku utopil v bažině.
Originální název:
The Hound of the Baskervilles
Překlad:
František Gel
Nakladatelství:
Státní nakladatelství dětské knihy; Praha 1966

Hlavní postavy:

  • Sherlock Holmes - detektiv, mistr logické dedukce
  • Dr.Watson - Sherlockův spolupracovník
  • Doktor Mortimer - lékař a přítel zesnulého sira Charlese
  • sir Henry Baskerville - poslední z rodu Baskervillů, ohrožený kletbou
  • Jack Stepleton - etymolog a přítel rodiny Baskervillů, následně podvodník a vrah, levoboček z rodu Baskervillů

Obsah:

Dr.Watson, spolupracovník detektiva Sharlocka Holmese a vypravěč příběhu, odjíždí se sirem Henrym Baskervillem na dědičný zámek do Devonského hrabství. Místní lékař Mortimer seznámil totiž Holmese v jeho londýnském bytě na Baker Street se starým rukopisem pojednávajícím o staré kletbě rodu Baskervillů, hrůzyplném psu-zabijákovi, a požádá ho o pomoc při objasnění smrti sira Charlese Baskervilla, u jehož mrtvoly se objevily velké psí stopy.
Zámek obklopuje atmosféra tajemství a děsu - příšerné psí vytí, světelné signály z blat a tajemný cizinec. Vyjde najevo, že cizincem je Holmes, který inkognito usiluje přijít záhadě na stopu.
Tajemné a nadpřirozené jevy jsou postupně racionálně vysvětleny. Zdánlivě nadpřirozený příběh je příběhem důmyslně připravené vraždy. Vrahem se ukáže být etymolog Stepleton, levoboček rodu Baskervillů, který se rozhodl využít legendy.
Při Holmesově připravené léčce je pes chovaný Stepletonem na ostrůvku v bažinách zabit a jeho pán při útěku utone v bahně.
Lit. druh: epika

- román patrí k detektívnej literatúre

- zlo tam predstavuje:
- záhadný vrah, ktorý používa ako zbraň starú legendu o psovi baskervillskom
- neznámy väzeň, ktorý sa ukrýva na slatinách

- dobro tam predstavuje:

- detektív Sherlock Holmes a jeho priateľ doktor Watson

- v diele sa nachádza mnoho opisov prostredia, predmetov, miestností, ľudí...
- príbeh obsahuje veľa napätia, nečakaných situácií, ale aj vtipné momenty, ktorými chcel autor vytrhnúť príbeh z jednotvárnosti
- román je bohatý na zastarané slová a archaizmy
- Pes baskervillský je písaný sčasti formou denníku
- rozprávačom príbehu je doktor Watson
- v diele sa rozlišuje reč autora - rozprávača a reč postáv
- román Pes baskervillský je jedna zo série pokračovaní o záhadách s hlavnou postavou Sherlockom Holmesom
- Román Pes baskervillský bol niekoľkokrát úspešne sfilmovanýCharakteristika hlavných postáv:
Sherlock Holmes - detektív, múdry, mal úžasné dedukčné schopnosti, jeho charakteristickou vetou bola: "Watson, poznáte moje metódy.", Watsona vždy nabádal k tomu, aby si precvičoval svoje dedukčné schopnosti, rozvážny, chladnokrvný, vždy stál za dobrom, citom vo svojej práci nedával prednosť, bol veľmi slávny pre svoje činy, preňho charakteristický opis bol: havraní nos, úzke oči, podlhovastá tvár, vysoká a chudá postava, ostrú tvár mal opálenú slnkom a ošľahanú vetrom; nosil vlnený oblek a plátenú čiapku, vždy až prehnane dbal na osobnú čistotu

Doktor Watson - blízky priateľ Sherlocka Holmesa, snažil sa využívať svoje dedukčné schopnost, aj keď často neúspešne, dbal na poriadok, vzdelaný, vždy sa snažil splniť to, o čo ho Holmes požiadal, rozvážny, nedočkavý, dbal na spravodlivosť, domácky typ

Charakteristika vedľajších postáv:
Henry Baskerville - dedič baskervillského zámku, priateľský, spriatelil sa s doktorom Watsonom aj Sherlockom Holmesom, dbal na poriadok, nemal rád komplikovanosť, niekedy trochu nerozvážny, mladý, pán Stapleton sa ho pokúšal zabiť

Pán Stapleton - prefíkaný, múdry, druhý dedič baskervillského zámku, aj keď o tom skoro nikto nevedel, kedysi učiteľ, mal manželku, ktorú každému predstavoval ako svoju sestru, choval psa, ktorého maskoval ako dávnu legendu a pomocou neho zabil Charlesa Baskervilla, krutý

Pes baskervillský - dávna legenda rodu Baskervillovcov, pán Stapleton legendu využíval na vraždy, a to tak, že si na trhu kúpil najväčšieho psa, akého mali, ukryl ho v slatinách v jaskyni a aby vyzeral hrôzostrašne, použil naňho fosfor, potom mu svietili oči aj hriva, v jaskyni ho nechával vyhladovať, aby bol ešte strašnejší, pán Charlesa Baskervilla zomrel od strachu keď ho uvidel, pretože mal slabé srdce, pes zabil aj väzňa, ukrývajúceho sa na slatinách a skoro zabil aj Henryho baskervilla, ale nakoniec psa zastrelili.

CHARAKTERISTIKA
Detektivní román s napínavou a hrůzostrašnou atmosférou a hororovým příběhem. Napětí roste s postupujícím dějem.
Je to třetí ze čtyř románů se Sherlockem Holmesem. Další příběhy byly povídkové.

POSTAVY
Sherlock Holmes - Soukromý detektiv. Je výjimečně inteligentní, miluje záhady a řeší je svou oblíbenou metodou dedukce. Ostatním lidem dává najevo, že je chytřejší. Rád poučuje doktora Watsona, má radost, když se Watson mýlí. Je ctižádostivý, urážlivý, vychloubačný a ironický. Je to sportovní typ, kdysi boxoval. Neodmyslitelně k němu patří károvaná čepice, dýmka a housle. A kokain. Žije na adrese Baker Street 221b v Londýně.
Doktor John Watson - Dobrosrdečný a starostlivý přítel a společník Holmese. Bývalý voják, který se po zranění vrátil do Londýna. Watson je vypravěčem románu a jakýmsi kronikářem Holmesova detektivního života.
Henry Baskerville - Americký synovec sira Charlese Baskervilla, který dědí jeho zámek a majetek.
Dr. Mortimor - Lékař a přítel Baskervillů. Upozorňuje Holmese na podivné úmrtí sira Charlese. Pomáhá Watsonovi s vyšetřováním i ochranou sira Henryho.
John Stapleton - Přírodozpytec. Je drobný a hubený. Je to chytrý a mazaný tyran, prohnaný a nebezpečný muž, který se neštítí vražd kvůli majetku.

Příběh je vyprávěn v ich-formě, vypravěčem je dr. Watson. Jazyk je spisovný. V ději se objevují popisné pasáže, které mají navodit hutnou a napínavou atmosféru.
- Sherlock Holmes - detektiv, mistr logické dedukce
- Dr.Watson - Sherlockův spolupracovník
- Doktor Mortimer - lékař a přítel zesnulého sira Charlese
- sir Henry Baskerville - poslední z rodu Baskervillů, ohrožený kletbou
- Jack Stepleton - etymolog a přítel rodiny Baskervillů, následně podvodník a vrah, levoboček z rodu Baskervillů)

1. Jazyk a styl
Pes Basekrvillský je psán (stejně jako všechny Sherlockovy příběhy) v ich formě, což dělá ze čtení velice příjemný zážitek. Nečekejte ale, že se ocitnete v kůži samotného detektiva jako je tomu třeba v případě Chandlerova Marlowa. Vypravěčem románu je doktor Watson, který je vlastně takovým detektivovým kronikářem a zachytil všechny jeho případy, které mají dnes čtenáři možnost číst. Prakticky se jedná o takové Doylovo literární alter ego. Román pak vycházel na pokračování v časopise Strand Magazine.
Příběh obsahuje velké množství napětí, nečekaných situací, ale i vtipné momenty, kterými chtěl autor vytrhnout příběh z jednotvárnosti. Román je bohatý na zastaralá slova a archaizmy. Pes baskervillský je psaný z části formou deníku, vypravěčem příběhu je doktor Watson, v díle se rozlišuje řeč autora - vypravěče a řeč postav.
2. Autor
- britský spisovatel
- příběhy o Sherlocku Holmesovi
o ovlivnily podobu detektivního žánru
- historické a fantastické povídky a romány, dramata, poezie a literatura faktu
- později napsal i knihy o spiritismu
- původně byl lékař a pracoval jako válečný spisovatel
- aktivní v politice
o zasazoval se o dodržování práva v případech protiprávně odsouzených
o vystoupil proti nelidským podmínkám v belgickém Kongu
- veřejně hájil zájmy Velké Británie ve válečných konfliktech
- jeden z prvních automobilistů v Británii

3. Kontext díla
- přelom 19. a 20. století
- Prokletí básníci
- Oscar Wilde
- R. M. Rilke
- A. P. Čechov

4. Vliv díla
- 5x zfilmovaný (1936, 1959, 1978, 1988, 2000)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama