VYPRACOVANÁ povinná četba 9

14. dubna 2016 v 19:44 | D O M I

1. Wilde, O.: Obraz Doriana Graye


Období: DEKADENCE
19.-20. Století
Byl to odpor ke společnosti. Jsou to pocity nudy a zoufalství a pesimistické názory. Lidé milovali sami sebe především = narcismus.
Dendiové = dnešní metrosexuálové, muži z vyšší společnosti, kteří se o sebe hodně starají, nosí poslední módu, jsou povrchní.
druh - próza
žánr - román
Téma - věčné mládí, narcismus
Autor - Anglie (londýn), vyprávění: er-forma, časté dialogy oživující děj.
Kompozice - Paralelní, s dějovými odbočkami (rodina Sybily, Dorianův vkus), jen lehce retrospektivní (vzpomínka na Dorianovi opatrovníky)
Příběh je smyšlený.
Je nejspíš psán na několika základech vlastních zkušeností. Z četby se dá poznat ,,Ano, tohle psal Oscar Wilde". Kniha zachycuje umělecké pohnutky homosexuality. Samotný O.Wilde rád provokoval ohledně homosexuality jak chováním, tak oblečením. Toužil být za každou pozornost středem pozornosti. Zajímavostí je, že se svým založením podobal zhýralému Henrymu.
Postavy:
  • Dorian Gray - Krásný, mladý hoch, který se mění v "monstrum" pod vlivem Henryho Wottona. Krásný, nakonec se nechá unést, že krása je víc, než cokoli jiného. Lze ho lehce zmanipulovat
  • lord Henry Wotton - Pyšný, zhýralí člověk. Co věta, to úvaha. Hodně dá první dojem. Vzhled je pro něj to nejvíc, co může být. Oblíbí se Doriana pro jeho krásu a to, co vše ho může "naučit". Muž znalý života, rád filozofuje, poučuje, manipuluje Dorianem. Opovrhuje chudinou a těmi, kteří se mu nedokáží vyrovnat.
  • Basil Hallward - Malíř, jehož mistrovská díla byla spjata s Dorianem, kterým byl on sám dočista okouzlen. Občas naštván na Henryho, že mu přebírá Doriana. Čestný muž, nezkažený společností, protože stojí tak nějak mimo ni.
  • Sibyla Vaneova - Nadaná, mladička herečka, zamilovaná a zcela oddaná Dorianovi. Chudá mladá herečka, která se zamiluje do nezkaženého Doriana, který už však je pod vlivem lorda Henryho, a tak více než ji, miluje umění, které ztvárňuje v Shakespearovy a v dalších hrách, ve kterých hraje. Poté, co zahraje jeden večer špatně, ji Dorian odvrhne a ona se toho večera celá zoufalá zabije.
  • James Vane - bratr Sibyly, lehce neotesaný dobrodruh, námořník.
  • pan Issacs - ředitel druhořadého divadla, kde hraje Sibyla. Kdysi pomohl finančně rodině Vaneových a žádá si za to Sibylu jako herečku.
  • Alan Campbell: Vědec a chemik, jenž býval Dorianovým přítelem. Dorian si ho nechá zavolat, když se potřebuje zbavit Basilova těla. Alan to pod výhružkou udělá. Poté už je viděn mimo společnost, mimo jiné v opiovém doupěti.
  • sir Geoffrey Clouston
JAZYK A STYL:

Vyprávění je proloženo popisy přírody, interiérů a charakteristikami členů vyšší anglické společnosti, jež mají mnohdy ráz zesměšňující karikatury.
Podobně jako ve svých dramatech i zde se Wilde projevil jako mistr v zobrazování dialogů. Rychlé konverzační pasáže jsou protkány paradoxy, aforismy a duchaplnými sentencemi vytvářejícími odbočky, které jsou místy velmi volně spojené se základní dějovou linií.
Barvitá vyjádření, hodně myšlenek a rozumových pochodů a názorů, které interpretuje hlavně lord Henry. Slang ulice obohacený o francouzštinu, která je na konci knihy přeložená do češtiny. Celé dílo je děleno na 20 kapitol. Psáno v er-formě, chronologicky s častou přímou řečí."
Spisovná čeština
Hodně knižní výrazy (jinošství, nestvůrný,
KOMPOZICE
Doba: 19. století
Místo: Anglie - z velké části Londýn, ale i venkov
ZNAKY:
  • utopický román
  • promítnutí autorova života do díla - muži mají mírně homosexuální sklony (zamilují se do krásy Doriana Graye)
HLAVNÍ MYŠLENKA:
Krása může zkazit a zničit člověka. Láska probouzí ve člověku touhu po dobru. Lidé dají na první dojem, je pro některé více to, co vidí, než je uvnitř → nemělo by to tak být.
Charakteristika díla
- jediný autorův román
- vyskytují se zde i verše
- dekadentní prvky
- obsahuje hororové prvky
- homosexualitu, která byla v tehdejší době nepřípustná
- spíše menší rozsah
- členěno na kapitoly - celkem 20, bez ilustrací
- autor sepsal vlastní předmluvu
Není nic takového jako morální nebo nemorální kniha.
Knihy jsou buď dobře napsány nebo špatně napsány.
Charakteristika vyprávění
- objevuje se zde mnoho překvapivých zvratů, nečekaný závěr
- chronologické svižné vyprávění, několik retrospektivních pasáží
- zaměřeno na jednu ústřední postavu, o ostatních postavách se více dozvídáme jen, když
jejich jednání nějak souvisí s hlavní postavou
- prostor: odehrává se jen na několika málo místech, převážně v Londýně
- vyprávění zaměřeno na děj, dialogy a monology postav
- hodně filozofických úvah o životě, smyslu života
- vyprávěn kratší časový úsek - zhruba osmnáct let s jedním větším časovým skokem (11.ka-
pitola - jen stručný souhrn událostí během cca 20 let)
- vypravěč: nevíme o něm nic, stojí mimo příběh,

- jazyk: srozumitelné, ne příliš složitá stavba vět, spisovný jazyk, některé cizojazyčné (latinské, francouzské) vysvětleny na konci knihy

- čtenář nucen k zamyšlení nad filozofickými myšlenkami
- poukazuje na to, že člověk může být někým ovládán, aniž to tuší; nejbližší přátelé člověka
ovlivňují více, než si myslí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama