Harry Potter Cesta dějinami čar a kouzel - recenze

18. června 2018 v 18:35 | D O M I
Pokud jste fanouškem Harryho Pottera, tak určitě sbíráte všechny knížky celé této série a proto by vám neměla chybět ani novinka z Knihozemě! Připravila se pro vás krásná ilustrovaná učebnice Harryho Pottera: Cesta dějinami čar a kouzel.
I já jsem se nemohla dočkat, až ke mně tato krásná knížka dorazí a doma jsem ji několikrát prolistovávala ještě před začátkem oficiálního čtení.
Knížku jsem trošku naschvál nazvala učebnicí, jelikož se v ní skutečně dozvíte spousty zajímavostí, které možná nikde jinde ani nedohledáte.

Tak třeba za prvé - spatříte skutečný rukopis J.K. Rowlingové! :D Je pravda, že možná někde na googlu něco takového naleznete, ale upřímně mě nikdy nenapadlo to hledat a teď jsem tím byla v knížce hodně fascinovaná. Je zde uvedeno několik ručně psaných pasáží z hlavního příběhu Harryho Pottera a dokonce i nevydané pasáže, které se nakonec vyškrtly. Vše samozřejmě v angličtině.

Za druhé - víte, že rovněž J. K. Rowlingová dost dobře kreslila? V knížce jsou zveřejněny její kresby hlavních postav. Přesně tak, jak je nakreslila, si je představovala a přála si je vidět. Až tyto obrázky v knížce naleznete, možná budete jako já zírat, že především Harry, Hagrid, Brumbál a Minerva vypadají přesně jako postavy z filmu. (Samozřejmě tím narážím na to, že je úžasně fascinující, že postavy ve filmu vypadají jako prvotní kresbičky Rowlingové.)

Za třetí - miluju ty hlavní ilustrace, které jsou v celé knize. Kreslí je Jim Kay a nedokážu se rozhodnout, která se mi líbí nejvíce. Budete si jimi neustále chtít listovat. (Dobře, nejvíce se mi líbí návrh Příčné Ulice a Klofan s Hedvikou.)

Za čtvrté - na každé stránce se dozvíte něco víc z kouzelného světa Bradavic. Ať už o lektvarech, černé magii, zaklínadlech, Mandragorách… zkrátka najednou vám vše do sebe zapadne.
Za páté - v knížce jsou i úkoly, které si můžete sami vyzkoušet.

Za šesté - zapamatovala jsem si informaci o Moudrém Klobouku. Respektive to, že Moudrý Klobouk nebyl první nápad, jak se měli studenti rozřazovat do kolejí. Asi vám to prozradím… - zvažovalo se, že by z každé koleje obživly sochy zakladatelů čtyř kolejí, které by si vybíraly studenty do svých kolejí. Tenhle nápad se mi taky zamlouval. :)

Za sedmé - je zde několik stránek o věštění a jasnovidectví, které mě hodně bavily. A docela dlouho jsem se zdržela na dvojstránce "věštění z ruky". Doporučuju! :D

Za osmé - draci a dračí vejce. Další dvoustránka, kde se lépe dozvíte o jednotlivých druzích draků. Přemýšlela jsem si, které z ukázaných deseti dračích vajíček bych si vybrala a odnesla domů. :D Líbil se mi Peruánský Zmijozubý a Čínský Ohniváč.


Za deváté - uvidíte, jakým složitým stylem psala Rowlingová celou sérii Harryho Pottera. Jedná se o poměrně složité plánky a mapky, kde přesně měla určené, co se v jaké kapitole má stát. Bylo zajímavé to prostudovávat.

A nakonec za desáté - pro všechny věci, které jsem nevyjmenovala. Je toho tolik, že určité každého z vás nadchne jiná pasáž ze skrytých částí celého příběhu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama